Iepriekšējās nedēļas izskaņā Ogres pilsētā notika jau ceturtā Demokrātijas akadēmijas mācību diena Vidzemes dalībniekiem, kad akadēmijas dalībnieki ieguva zināšanas par dažādiem līdzdalības veidiem demokrātijā un iespējamiem sadarbības partneriem aktīvai rīcībai, kā arī fonds DOTS vadībā apguva Dialoga apļu metodi. Mācību dienas noslēgumā – ekskursijas Ogres Centrālajā bibliotēkā un Ogres Vēstures un Mākslas muzejā, cenšoties atrast demokrātiju, kur tā, iespējams, nemaz nav.
16. martā Ogres novada Centrālajā bibliotēkā pulcējās teju 30 akadēmijas dalībnieki no Vidzemes reģiona. Šoreiz pēc pašu dalībnieku ierosinājuma otrā reģionālā mācību nodarbība notika Ogres pilsētā, kā norises vietu izvēloties Ogres Centrālo bibliotēku. Mācību pirmajā daļā Demokrātijas akadēmijas vadītāja Anita Seļicka mudināja dalībniekus padomāt par dažādām iesaistītajām pusēm un sadarbības partneriem, kā arī dalījās ar dažādiem līdzdalības un iesaistes veidiem. Jauniegūtās zināšanas dalībnieki nostiprināja grupu darbos, cenšoties rast piemērotākos līdzdalības veidus un iestatītās puses iedomāto problēmsituāciju atrisināšanai.
Mācību otrajā daļā fonds atvērtai sabiedrībai DOTS jeb Ieva Morica un Egita Prāma dalījās stāstā par sarunu festivāla Lampa, kas ir lielākais sarunu pasākums Latvijā un kopš 2015. gada pulcē desmitiem tūkstošu cilvēku. Šajā nodarbībā tika izzināta Dialoga apļa metode, ko fonds DOTS ir aizguvis no kolēģiem Somijā. Izspēlējot paraugdemonstrējumu kopā ar akadēmijas dalībniekiem, tika iepazīta metodes struktūra un tā norise. Pēc apļa metodes izspēlēšanas dalībnieki atzina, ka metode veicina tās dalībnieku savstarpējo atvērtību un uzticēšanos.
Jāatzīst, dažus dalībniekus apmeklēt mācības motivēja arī izvēlētā norises vieta – Ogres centrālā bibliotēkas ēka, kas saņēmusi arī Latvijas Būvniecības Gada balva 2021. gadā un ir nominēta kā viena no četrām labākajām pasaules bibliotēkām. Tādēļ mācību norise tika noslēgtu ar ekskursiju, apbrīnojot ēkas arhitektūru un pieejamību, kā arī tās radošos (un arī zaļos) risinājumus apvienojumā ar modernajām tehnoloģijām. Nevarējām neapmeklēt Ogres Vēstures un mākslas muzeju, ja reiz bijām nieka 500 metru attālumā. Vidzemes grupas dalībniekiem, kam vēl nebija izdevies veikt mājasdarbu – rast demokrātijas šķautnes kādā no Latvijas muzejiem – šī bija brīnišķīga iespēja paraudzīties uz Ogres muzeja ekspozīcijām un mēģināt ieraudzīt demokrātiju arī tur. Tomēr šoreiz demokrātijas pārdomas un jautājumus dalībniekiem vairāk raisīja neizvietotā mākslas porcelāna kolekcija, nevis Ogres mākslinieku gleznas.
Jau stāstīts, ka pašlaik tiek īstenota mācību programma “Demokrātijas akadēmija”, kas ietver četras informatīvi bagātas mācību dienas Rīgā un vismaz četras mācību dienas ar praktisku, ikdienā pielietojamu un izmantojamu prasmju apguvi katrā Latvijas reģionā, tostarp arī Vidzemē. Balstoties uz pašu akadēmijas dalībnieku rosinājumiem, reģionālās mācības Vidzemē notiks Alūksnes, Madonas, Ogres un Valmieras novados.
Mācību programmu īsteno biedrība “Latvijas lauku forums” sadarbībā ar Latvijas Pilsonisko aliansi, Dienvidlatgales NVO atbalsta centru, Kurzemes NVO centru, Valmieras novada fondu un Zemgales NVO centru. Demokrātijas akadēmiju finansē EEZ un Norvēģijas grantu programma “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Plašāka informācija par Demokrātijas akadēmiju skatāma: www.vnf.lv.