Valmieras novada fonds piešķīris 22 tūkstošus eiro pilsoniskās līdzdalības un mazākumtautību iniciatīvām. Atbalstītie 15 projekti no augusta līdz novembrim notiks visā Vidzemē un aptvers gan bērnus un jauniešus, gan seniorus, gan kultūras un vēstures jomu, gan labdarību un cita veida pasākumus.
Pateicoties Kultūras ministrijas finansējumam, jūlijā fonds rīkoja divus projektu konkursus – “Pilsoniskās sabiedrības iniciatīvas Vidzemē” un “Mazākumtautību iniciatīvas Vidzemē”. Abu konkursu virsmērķis ir veicināt pilsoniskās sabiedrības attīstību, iedzīvotāju līdzdalību un starpkultūru dialogu Vidzemes reģionā. No saņemtā 21 pieteikuma pilsoniskās līdzdalības jomā komisija izvēlējās deviņus labākos kopsummā par 15 000 eiro. Te primāri rosinājām organizācijas meklēt veidus, kā sabiedriskajā dzīvē iesaistīt neaktīvos ļaudis. Savukārt mazākumtautību jomā tika atbalstīti visi seši iesniegtie pieteikumi, tiem piešķirot 7141 eiro. Te galvenā prioritāte bija vairot latviešu un cittautiešu mijiedarbību un mazināt aizspriedumus.
Īss ieskats atbalstītajos projektos. Biedrība “Atbalsts Valkai” rīkos pirmo Valkas novada jauniešu forumu ar mērķi radīt Jaunatnes politikas stratēģiju, bet pasākumā pulcēt jauniešus no visiem novada nostūriem. Burtnieku novada Rencēnu pagasta pensionāru biedrība “Sapratne” caur sportiskām aktivitātēm centīsies “izvilkt no mājas” attālāko māju seniorus un citu paaudžu ļaudis. Turpat netālu – Ēveles pagastā – biedrība “Pāvulēni”, rādot no laukiem nākušus cilvēkus, kas savā dzīvē daudz sasnieguši, rosinās vietējos ļaudis ticēt savām iespējām un jaunām idejām. Savukārt Smiltenes novada Blomē iedzīvotājus uzrunās ar tautas amatu daiļrades motīvu – meklēs pagrabos un šķūnīšos paglabātās steļļu detaļas, kopā veidos stelles un atjaunos aušanas prasmes. Amatniekus no Vidzemes pulcēs arī “Valmieras Amatnieku parka fonds”, kas rudenī Valmieras Pārgaujā rīkos tirdziņu un koncertu.
Par labdarības tēmu ar bērniem un jauniešiem skolās strādās Alūksnes un Apes novada fonds, kas rīkos radošās darbnīcas un labdarības tirdziņus Ilzenē un Alūksnē. Tikmēr novadnieki – Alūksnes sieviešu apvienība “Katrīna” – rīkos dāmām apmācības par grupu un procesu vadību, bet vēlāk pulcēs forumā “Sieviete – sabiedrības dvēsele un labklājības veicinātāja”. Kultūru iedzīvotāju līdzdalības veicināšanai izmantos divas organizācijas. Biedrība “Culturelab” rīkos nodarbības gan kultūras jomas darbiniekiem, gan pasākumus iedzīvotājiem un viņu iesaistei kultūrvides veidošanā. Savukārt Vidzemes kultūras un mākslas biedrība “Haritas” organizēs Vidzemes Stāstnieku skolu, kurā piedalīties aicinās ikvienu interesentu jau pavisam drīz!
Mazākumtautību jomā projekti lielākoties saistīti ar kultūras pasākumiem. Alūksnes novada Pededzē, pie pašas Krievijas robežas, biedrība “Pededzes nākotne” izspēlēs tradicionālās kāzas, kas īpašas latviešu, krievu un Igaunijas setu tautas tradīciju sajaukumā. Kocēnu novada Zilākalna biedrība “Attīstība. Virzība. Izaugsme” kopīgos koncertos Zilākalnā, Pededzē un Valkā parādīs latviešu, slāvu un igauņu tradīcijas. Līdzīgi arī Burtnieku novada Valmieras pagasta biedrība “Dziesmotā senatne” kultūru saietā oktobrī Valmiermuižā pulcēs vienuviet slāvu, čigānu un latviešu dziesmu un deju ansambļus. Tikmēr Strenču novada biedrība “Šūpolēs” ļaus Sedas vokālā ansambļa “Sudaruška” dalībniecēm apgūt un praktiski radīt tradicionālos krievu tautu tērpus, bet kopā ar Strenču un Sedas bērniem veidos kopīgas izstādes. Latviešu, ukraiņu, krievu, lietuviešu un ebreju jauniešus uz divu dienu kultūru festivālu Valmierā pulcēs Vidzemes kultūras un mākslas biedrība “Haritas”. Savukārt pavisam cita tematika padomā Valkas novada biedrībai “Radošā grupa “Lugaži”” – te vairāku mēnešu garumā dažādu tautību jaunās māmiņas satiksies uz sev aktuālu tēmu nodarbībām un etnisko integrāciju iepazīs pavisam netieši.
Pilns atbalstīto projektu saraksts un tiem piešķirtās naudas summas publicētas sadaļā īseno ideju.
Valmieras novada fonds ir mūsdienīga labdarības organizācija, kas galvenokārt strādā Valmieras apkaimē. Fonda pamatdarbība ir ziedojumu piesaiste, lai atbalstītu vietējo iedzīvotāju iniciatīvas. 9 gadu laikā ar fonda un ziedotāju atbalstu 19 konkursos īstenoti teju 150 projekti par 88 tūkstošiem eiro.