No 6. līdz 14. augustam viesu namā "Gaujas Priedes" valdīja ļoti rosīga un straptautiska atmosfēra, jo tur VNF jaunieši rīkoja Erasmus+ programmas jauniešu apmaiņu ”Buisiness For Impact” par sociālo uzņēmējdarbību, kurā piedalījās dalībnieki no citiem kopienu fondiem un jauniešu bankām no: Latvijas, Krievijas, Moldovas, Itālijas, Rumānijas un Lielbritānijas. Jauniešu apmaiņu organizēja Valmieras novada fonda Jauniešu ideju laboratorijas jaunieši kopā ar Eiropas Brīvprātīgā darba ārzemju brīvprātīgajiem.
Apmaiņas mērķis bija radīt idejas sociālajam uzņēmumam un tās attīstīt līdz gala pārbaudei, kurā bija jārunā ar sponsoriem. Projekta laikā dalībnieki, izmantojot dažādas metodes, tika sagatavoti uzņēmēja dzīvei, kā arī tika radīts ceļvedis kā kļūt par sociālo uzņēmēju.
Par savu pieredzi jauniešu apmaiņā stāsta Alberts, Jauniešu ideju laboratorijas dalībnieks:
Tā 6. augustā sākās viens no maniem piedzīvojumiem. Dienas sākās 8:30 ar brokastīm un 9:30 ar sportisko aktivitāti, pēc kuras sākām mūsu ceļu, lai izveidotu sociālo uzņēmumu. Komunicējot ar sevi, katrs nonācām pie tēmas, par kuru radīsim sociālo uzņēmumu, un tad, atrodot līdzīgas tēmas un lietas ko gribam mainīt, radījām sava uzņēmuma ideju un katru nākamo dienu pilveidojām mūsu ideju, un uzzinājām, cik daudz varam izdarīt, izmantojot dažādas metodes un ieklausoties sociālo uzņēmēju pieredzes stāstos.
Lai vēstītu citiem, kas ir sociālais uzņēmums, radījām bukletu “Kā kļūt par sociālo uzņēmēju”, kas atbild uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par sociālo uzņēmējdarbību un izskaidro, ar ko tieši tā atšķiras no parastās uzņēmējdarbības. Dienas nebeidzās ar vakariņām 18:30, bet ar kultūras vakariem, kuros iepazinām visu projekta dalībvalstu kultūras. Tā nonācām līdz pēdējam pārbaudījumam, kuram gatavojāmies visu 10 dienu garumā- sponsoru sarunai.
Tika izspēlēta saruna ar sponsoriem, kurai pieaicināti projekta atbalstītāji un uzraugi no Valmieras novada fonda. Sākumā 5 minūtēs bija jāprezentē mūsu uzņēums un jāpārliecina sponsorus par atbalstu projektiem, tad vēl 5 minūtes sponsoru jautājumiem. Prezentētie uzņēmumi bija atšķirīgi dažādos veidos. No velotūrisma biznesa, kas saistītu velotūrismu ar dabas sakopšanu, līdz pat daudzfunkcionālam enerģijas kubam, kas veidots no pārstrādātiem atkritumiem. Beigās tika izvēlētas 3 labākās sociālo uzņēmumu idejas, kuras saņēma gardas dāvanas.
Šajā Erasmus+ programā mēs pilnveidojām un atklājām jaunas zināšanas par sevi, kā arī ieguvām atmiņas uz mūžu gan no cilvēkiem, gan no skaistās dabas, gan no darbiem, uz kuriem esam spējīgi. Tagad mums katram ir sociālā uzņēmuma ideja, kas ir saskaņā ar to, ko šajā dzīvē gribam mainīt vai uzlabot, un es zinu, ka līdz ko būsim tam gatavi, rīkosimies, jo plāns jau ir gatavs.
Projekts īstenots Eiropas Savienības programmas Erasmus+ ietvaros ar Jaunatnes Straptautiskās programmas aģentūras finansiālu atbalstu.
Īsu video par apmaiņā notiekošo aicinām noskatīties šeit.